تاریخچۀ ببراس

ایدۀ ببراس را اولین بار پروفسور ولنتینا داژین استاد دانشگاه ویلنیوس در کشور لیتوانی مطرح کرد. واژۀ ببراس در زبان لیتوانیایی به معنی سگ آبی است. سگ‌های آبی حیواناتی باهوش و بسیار سختکوشند و برای رسیدن به هدف خود چنان تکاپویی می‌کنند که گویی در حال مسابقه دادن هستند، به همین دلیل، بنیانگذاران این مسابقه نام ببراس را بر آن گذاشتند.

اولین مسابقۀ ببراس در سال ۲۰۰۴ در لیتوانی با حضور ۳۴۷۰ دانش‌آموزان از ۱۴۶ مدرسه برگزار شد. این مسابقۀ بین‌المللی رفته رفته میان دانش‌آموزان کشورهای مختلف محبوبیت یافت. در سال‌های آغازین این رویداد، چندین کشور اروپایی در آن شرکت کردند. استونی، آلمان، هلند و لهستان اولین کشورهایی بودند که در سال ۲۰۰۶ به این مسابقه پیوستند. در سال ۲۰۰۷ نیز اتریش، لتونی و اسلواکی اولین مسابقۀ ببراس را برگزار کردند. جمهوری چک و اوکراین مسابقۀ ببراس را در سال ۲۰۰۸ آغاز کردند. در سال ۲۰۰۹، ایتالیا نیز به ببراس پیوست و در سال ۲۰۱۰، مسابقۀ ببراس در کشورهای فنلاند و سوئد برگزار شد. در سال ۲۰۱۱، فرانسه، مجارستان و اسلوونی نیز وارد این رقابت شدند. در همان سال، ژاپن میزبان اولین مسابقۀ غیراروپایی ببراس شد و مسابقه‌های آزمایشی در کشورهای بلژیک، کانادا، قبرس و اسپانیا نیز برگزار شد. در سال ۲۰۱۲، کشورهای دیگری از جمله بلغارستان، سوئد و تایوان به جامعۀ ببراس پیوستند. در حال حاضر ببراس در بیش از ۴۰ کشور جهان برگزار می‌شود. این آزمون بر اساس فرهنگ و سطح علمی هر کشور بومی‌سازی می‌شود.

ببراس در ایران

کشور ایران از سال ۲۰۱۴ به طور آزمایشی و از سال ۲۰۱۵ به طور رسمی، به نمایندگی مؤسسۀ فرهنگی فاطمی به عضویت جامعۀ ببراس در آمده است. دبیرخانۀ ببراس در مؤسسۀ فرهنگی فاطمی برگزاری این رویداد جهانی در ایران را بر عهده دارد.